Wybredna garstka 21 harcerzy z Hufca ZHP Sulejówek (z drużyn z Sulejówka, Halinowa i Okuniewa) miała przyjemność spędzenia dwóch intensywnych weekendów w Gminnym Centrum Kultury w Halinowie. Co łączyło harcerzy w wieku 12-16 lat? Odpowiedź jest bardzo prosta – wszyscy chcieli zostać zastępowymi, czyli prowadzić w przyszłości zastęp (małą grupę harcerzy). Jak to wyglądało?

Już w pierwszy weekend (10-12 lutego 2012) uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jakie cechy powinien mieć dobry zastępowy. Wspólnie zastanawiali się również jak zachęcić rówieśników do bycia harcerzem oraz co kryje się pod terminem „formy pracy”. Najtrudniejszymi zadaniami w pierwszy weekend  dla uczestników było pisanie konspektu zajęć oraz prób na stopień. Ale na szczęście wszyscy podołali tym trudnym zadaniom.

Dzięki uprzejmości i gościnności dyrektora Gminnego Centrum Kultury – Dariusza Kowalczyka, przewodniczącego Koła Przyjaciół Harcerstwa w Okuniewie, w Halinowie kandydaci na zastępowych spędzili również drugi weekend (2-4 marca 2012). Były to równie ekscytujące dni, podczas których  oprócz kolejnych zajęć z zakresu wiedzy harcerskiej i umiejętności zastępowego-lidera czekały na harcerzy ciekawe niespodzianki. W sobotni wieczór, tuż przed testem zaliczającym kurs, odwiedzili nas członkowie Klubu łącznościowego „Termistorek”. To ten klub chyba dostarczył uczestnikom najwięcej emocji. Podczas zajęć mieli okazję porozmawiać przez radiostację, nauczyć się profesjonalnego szyfrowania, a na koniec dostali pamiątkowe gadżety.

Kurs zaliczyli wszyscy, patent zastępowego natomiast otrzymało 20 osób.

Najlepszymi uczestnikami byli:

Monika Jedlińska z 21 DH „Wrzosy”

Dominika Linek z 13 DH „Echoo”

Barbara Szulim z 32 DH „Szarotka”

Do zobaczenia na harcerskim szlaku.

Czuwaj!

Pwd. Agnieszka Wacławska