HomeStrona główna KontaktKontakt O nasO nas

Piknik plenerowy w Cisiu - 22 czerwca 2024 r.

Jarmark Okuniewski 2015

banner jarmark 2015 wystawca

Regulamin Jarmarku Okuniewskiego 2015 – pobierz

Karta zgłoszenia Wystawcy 2015 – pobierz

Plakat imprezy:

internet-plakat-jarmark-2015

25 kwietnia 2015 roku już po raz piąty odbył się Jarmark Okuniewski i Bieg Rycerza Okunia o Puchar Burmistrza Halinowa Adama Ciszkowskiego. Tegoroczna impreza została dofinansowana ze środków Powiatu Mińskiego i przyciągnęła kilkuset mieszkańców gminy Halinów i okolic. Przepiękne słońce tego dnia kusiło do wyjścia z domu.

W porannym bieganiu wzięło udział 190 biegaczy, w tym 50 osób pobiegło na dystansie 10 KM. Od godz. 8 czynne było Biuro Zawodów, w którym biegacze mogli odebrać pakiety startowe. W tym roku po raz pierwszy wprowadzone zostały zapisy internetowe, co jak pokazała rzeczywistość, okazało się strzałem w dziesiątkę. Pakiety można było odebrać bez kolejek i nerwów. Biegi dziecięce na dystansie 100 m, 150 m i 200m odbyły się na ulicy przy rynku. Bieg młodzieżowy na 2 KM stanowił jedno okrążenie biegu głównego. Niestety do zaplanowanego biegu na 2 KM dla osób w wieku 65+, którego organizatorem była Fundacja Upowszechniania Kultury, nie było zgłoszeń. W każdej kategorii wiekowej zwycięzcy otrzymali nagrody i medale ufundowane przez sponsorów. W biegu głównym na 10 KM nagrodą za pierwsze miejsce były markowe zegarki. Pozostałe nagrody ufundowali: Centrum Rehabilitacji Pod Dębami, Express Serwis, Niepubliczne Przedszkole Wyliczanka, Willa Zagórze, Sklep z zabawkami Pszczółka Maja, Asajo-Med, Darksus.com, Sklep spożywczy ODIDO Agnieszka i Przemysław Mirosz, Piekarnia MEGMA, firma Mercor Marian Morawski. Ponadto każdy uczestnik otrzymał medal za udział. Całościowe wyniki V Biegu Rycerza Okunia publikujemy w oddzielnym artykule. Nagrody, medale i puchary wręczali Burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski, członek Zarządu Powiatu Mińskiego Piotr Wieczorek, radny i sołtys Okuniewa Krzysztof Mościcki oraz sponsorzy Jarosław Zawadzki – Centrum Rehabilitacji Pod Dębami i Mirosław Lesiński – firma wod-kan. i CO autoryzowany partner firmy Viessmann.

Po zakończeniu części sportowej rozpoczęła się część historyczna, a wiec został oficjalnie rozpoczęty V Jarmark Okuniewski. Tradycyjnie już na rynku pojawiła się najdzielniejsza armia w historii Polski – Husaria, a na jej czele wjechał dowódca pocztu Łukasz Bogucki, który po wejściu na scenę odczytał fragment aktu lokacyjnego Okuniewa z 1538 roku. Następnie głos zabrał Mirosław Borczyński z Fundacji Upowszechniania Kultury, która była głównym organizatorem Jarmarku i beneficjantem środków Powiatu Mińskiego, zaś oficjalnego otwarcia Jarmarku dokonał Burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski. W organizacji wydarzenia pomagali też: Gminne Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Historycznej im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich z Halinowa. Ceremonię zakończył wystrzał z armatki.

Głównym punktem Jarmarku była inscenizacja potyczki Husarii z wojskami szwedzkimi, która rozegrała się w ruinach pałacu Łubieńskich, a nawiązywała do wydarzenia z czasów potopu szwedzkiego opisanego przez historyka Leszka Podhoreckiego. Przeprowadzona rekonstrukcja długo nie da o sobie zapomnieć. Wzięły w niej udział trzy grupy pasjonatów historii: grupa kaskaderów konnych East Riders pod przewodnictwem Jakuba Kostrzewy, Dragoni Fredry oraz wspomniana już wcześniej grupa ze Stowarzyszenia im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich na czele z Jackiem Gradus i Dariuszem Senatorem. Całość została dobrze przygotowana i sprawnie przebiegła. Obserwatorzy – a więc grupa około 300 widzów usłyszała głośne wystrzały, poczuła na sobie zapach spalenizny i żar płomieni ze spalonych drewnianych domków, które specjalnie zostały wykonane na tę okoliczność. Takiego wydarzenia Okuniew jeszcze nie widział – mówili widzowie.

Ostatnim punktem Jarmarku był koncert zespoły folk-rockowego Horpyna z Olsztyna. Bardzo energiczna dawka muzyki na żywo mogła się podobać. Koncert zakończył Jarmark.

Chcemy podziękować wszystkim sponsorom V Biegu Rycerza Okunia, stowarzyszeniom i osobom, które włączyły się w organizację całego wydarzenia. Podziękowania składamy OSP Okuniew i prezesowi Andrzejowi Milczarkowi za pomoc w ugaszeniu spalonych domków podczas inscenizacji. Dziękujemy panu Jackowi Gradusowi ze Stowarzyszenia Lansjerów Nadwiślańskich za zaangażowanie w obsługę techniczną biegu oraz za przygotowanie bardzo ciekawej wystawy poświęconej II wojnie światowej. Na koniec dziękujemy wszystkim wystawcom i rękodzielnikom przybyłym nawet z Białostocczyzny, którzy zechcieli wystawić swoje wyroby w Okuniewie. To dzięki Wam okuniewski rynek był tego dnia tak kolorowy. Śmiało możemy podsumować, że Jarmark Okuniewski zdobywa coraz lepszą renomę i przyczynia się do promocji Okuniewa i całej Gminy Halinów.

Oprac. GCK i Fundacja Upowszechniania Kultury

Galeria zdjęć:

  • Facebook
  • YouTube