HomeStrona główna KontaktKontakt O nasO nas

Zapraszamy na zajęcia do Gminnego Centrum Kultury !!!    Bezpłatny warsztat planowania, podejmowania działać i ich realizacji – Zapraszamy    GCK zaprasza mieszkańców na wystawę pt. „Zawsze w biegu”    W Centrum Swobodna Przestrzeń w Cisiu rozpoczął się kolejny sezon „Swobodnej Nocy Kabaretowej”!    Obchody 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Gminie Halinów – 11 listopada 2019 r. w Okuniewie
Odpust Św. Rocha w Okuniewie 18 sierpnia Okuniew znów rozbrzmiał wesołą zabawą i występami, a mieszkańcy radowali się świętem parafii – Odpustem Św. Rocha. Należy tu nadmienić, że patron Okuniewskiej parafii to Roch de la Croix, który urodził się w południowej Francji, w miejscowości Montpellier w 1295 roku w rodzinie magnackiej. Jego narodzinom towarzyszył nadzwyczajny znak.

Zdjęcia z wydarzenia:

Miał na piersiach czerwone znamię w kształcie krzyża. W miasteczku Acquapendente, które znalazło się na jego pielgrzymim szlaku wybuchła epidemia dżumy. Roch z niezwykłym oddaniem posługiwał ludziom chorym, pomagał potrzebującym. Bez reszty poświęcił się służbie bliźnim. Bóg obdarzył go łaską uzdrawiania. Święty Roch jest patronem Montpellier, Parmy, Wenecji. Jest przede wszystkim patronem chroniącym od chorób zaraźliwych. Jego kult rozpowszechnił się także w całej Polsce i trwa do dziś.

Odpust rozpoczął się mszą świętą w kościele Św. Stanisława Kostki w Okuniewie, podczas której zagrała orkiestra OSP Okuniew. Po tej pięknej uroczystości, w której brali udział przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Halinowie rozpoczęły się rywalizacje sportowe – Puchar Mazowsza w Kolarstwie Górskim pod patronatem Burmistrza Halinowa Adama Ciszkowskiego. W szranki stanęli różni zawodnicy z Mazowsza ale również i z całej Polski. Zawody odbywały się w ruinach pałacu Łubieńskich w Okuniewie. Organizatorem wyścigu był klub V-MAX z Mińska Mazowieckiego, a nagrody i pomoc techniczną zapewniło Gminne Centrum Kultury.

Na scenie zaś przy budynku GCK odbywały się występy, m.in. sołtysa Okuniewa Krzysztofa Mościckiego, mieszkanki Okuniewa Ewy Wyganowskiej, odbył się też pokaz zumby. Właśnie zumba prowadzona przez grupę taneczną z Sulejówka porwała niektórych mieszkańców do wspólnego tańca. Po pokazie Burmistrz Halinowa udekorował zwycięzców wyścigu rowerowego. Następnie przyszedł czas na występ Anny Karwan – półfinalistki II edycji „Must Be the Music”. Usłyszeliśmy na własne uszy, że nie bez powodu Pani Anna zaszła tak daleko w konkursie o którym mowa. Jej głos i repertuar muzyczny bardzo się podobał, śpiew z akompaniamentem gitarowym naprawdę robił wielkie wrażenie.

Po koncercie odbyła się druga msza święta w kościele, a po niej wręczenie tytułu Honorowy Obywatel Gminy Halinów pośmiertnie pierwszemu kierownikowi szkoły w Okuniewie Pawłowi Gniadowiczowi. Tytuł odebrał syn Zbigniew Gniadowicz, który przyjechał aż z Gdańska. Na scenie pojawili się Burmistrz Adam Ciszkowski, radny powiatowy Ireneusz Piasecki, radni Bogdan Janczarek, Andrzej Milczarek, Halina Kuć, sołtys Krzysztof Mościcki.

Ostatnim, punktem Odpustu była zabawa taneczna, którą poprowadził zespół REAVEN z Halinowa. Niezmordowani, bo ich występ trwał ponad dwie godziny, potrafili poderwać każdego do tańca. Gdy zbliżała się godzina 21, czyli koniec imprezy rozległy się liczne głosy prośby o bis. I tak bisowali 3 razy.

Na zakończenie dyrektor GCK Dariusz Kowalczyk podziękował wszystkim mieszkańcom przede wszystkim za piękną zabawę, ale także bezpieczne zachowanie podczas całej imprezy. Miło popatrzeć jak wszyscy się bawią i nie są potrzebne interwencje służb porządkowych. Wszystkim, którzy pomagali w przeprowadzeniu imprezy bardzo dziękujemy. Zapraszamy za rok!

Opracował: Łukasz Bogucki

 

  • Facebook
  • YouTube