HomeStrona główna KontaktKontakt O nasO nas

Piknik rodzinny Brzechwiada połączony z Dniem Dziecka - 25 maja 2024 r.    Dzień Matki i XI Rodzinny Piknik Caritas – 26 maja 2024 r.    EKO Święto w Cisiu – 27.04.2024    „DLA CIEBIE MAMO” WSPANIAŁY KONCERT NA DZIEŃ MATKI – 26.05.2024

Jarmark Okuniewski 2014

Regulamin Jarmarku Okuniewskiego 2014 – pobierz

Karta zgłoszenia Wystawcy 2014 – pobierz

Jarmark Okuniewski 2014

Wersja PDF

Do pobrania

Vivat Husaria! Jarmark i IV Bieg Rycerza Okunia już za nami

„Jeden tylko kasztelan (chodzi o Stefana Czarnieckiego) zachował zimną krew. Zorganizował znaczną grupę jazdy i osłoniwszy odwrót, w porządku wycofał się do Okuniewa, gdzie się połączył z posiłkującymi  Polskę Tatarami i Litwinami hetmana Gosiewskiego” – niniejszy cytat z książki „Stefan Czarniecki” historyka Leszka Podhoreckiego był inspiracją dla organizatorów tegorocznego Jarmarku Okuniewskiego, aby w ruinach okuniewskiego pałacu Łubieńskich zorganizować inscenizację potyczki z czasów potopu szwedzkiego, podczas której starły się wojska szwedzkie z husarią. Inscenizacja była kulminacyjnym punktem Jarmarku Okuniewskiego, który 26 kwietnia zorganizowało Gminne Centrum Kultury.

Tradycją już jest, że w dniu Jarmarku organizowane się biegi. Do tegorocznego IV Biegu Rycerza Okunia stanęła rekordowa liczba – prawie 300 osób. Biegacze rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych 12-17 lat (2 km), 7-11 lat (200 m) oraz 3-6 lat (100 m). W biegu głównym na dystansie 10 km wzięło udział prawie 100 osób. Jedno jest pewne – z roku na rok niezwykle malowniczy Okuniew przyciąga biegaczy. Pomimo deszczu starty w poszczególnych kategoriach odbyły się o czasie, a niezbyt dogodna pogoda nie przeszkadzała ani dzieciom ani dorosłym. Po biegu odbyła się dekoracja zwycięzców, a każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal. Gminne Centrum Kultury przygotowało liczne nagrody, takie jak profesjonalne zegarki, okolicznościowe torby na laptopy i wiele, wiele innych.

Po biegu rozpoczęła się część artystyczna. Z muzyką folkową wystąpił zespół Flash Creep, a po nich młodzież uczęszczająca na zajęcia muzyczne w Gminnym Centrum Kultury prowadzone przez Katarzynę Jurecką. Gdy zakończyły się występy o godz. 15 nastąpiło oficjalne otwarcie Jarmarku. W asyście pocztu husarskiego wjechał na koniu Łukasz Bogucki, który odczytał fragment aktu lokacyjnego Okuniewa z 1538 r. Tym samym co roku przypominamy,  że Okuniew dostał od króla Zygmunta Starego prawo do organizowania jarmarków i targów, co w dawnych czasach podnosiło prestiż i dawało możliwości handlowe, a to z kolei przyczyniało się do rozwoju miast. Moment odczytania dopełnił wystrzał z armaty. Następnym jakże miłym akcentem było wręczenie przez Burmistrza Halinowa Adama Ciszkowskiego i Dyrektora GCK Dariusza Kowalczyka statuetki „Rycerza Okunia” Panu Marianowi Morawskiemu w podziękowaniu za wspieranie przedsięwzięć kulturalnych na terenie Gminy Halinów. Waga rzeźbionej statuetki – blisko 4 kg, wysokość prawie 60 cm – to nawet więcej niż hollywoodzki Oskara. Wręczenie wyróżnienia odbyło się w obecności sekretarza gminy Halinów Roberta Grubka, wójta Cegłowa Marcina Uchmana oraz sołtysa Okuniewa Krzysztofa Mościckiego. Począwszy od tego roku GCK  zamierza co roku na Jarmarku wręczać to prestiżowe wyróżnienie.

W dalszej części programu wszyscy zgromadzeni na rynku udali się pod ruiny pałacu Łubieńskich na wspomnianą już inscenizację potyczki wojsk Stefana Czarnieckiego ze Szwedami. Dragoni Fredry zainteresowali widzów (których było ok. 100 pomimo ulewnego deszczu) dawnym uzbrojeniem, muszkietami, działkiem i barwnymi strojami. Po prezentacji Dragonów odbył się pokaz jazdy konnej w wykonaniu East Riders, tym razem jako lekkiej jazdy w stroju Lisowczyków. Pokaz ten był niesamowity, ponieważ kaskaderzy wykonywali w niezwykle sprawny sposób w galopie różne figury, pokazując jak dawni jeźdźcy ukrywali się za grzbietem konia, jak uderzali szablą czy cięli łozy. Wszystkie te techniki są naśladownictwem dawnych technik jeździeckich, używanych nie tylko w walce, ale i w popisach jak poczta węgierska czy stanie na siodle. Był i aspekt humorystyczny, czyli cięcie biczem patyczków trzymanych w ustach przez kolegów jeźdźców. Gdy zakończyła się część historyczna zgromadzeni goście przenieśli się z powrotem na rynek na występ zespołu Reaven, który był ostatnim punktem Jarmarku.

Podczas Jarmarku w Okuniewie obcujemy z kulturą, wspominamy ducha dawnych czasów. Stoły straganów uginają się od swojskiej żywności, nalewek, wypieków, biżuterii. Obozowisko rozbijają Dragoni, którzy wybijają monetę Okunia. Co roku towarzyszą nam gospodynie z Cegłowa, które sprzedają kultową już sójkę mazowiecką. Wystawę historyczną organizują pasjonaci historii z MSH Exploratorzy.pl, którym przewodzi Robert Wit Wyrostkiewicz we współpracy z Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej Krzysztofem i Pawłem Gendek. Tym razem tematem wystawy była zabytkowa broń i fotorelacja z prowadzonych w zeszłym roku przez Exploratorów wykopalisk na Reducie Ordona w Warszawie. Przy organizacji Jarmarku zawsze też możemy liczyć na pomoc od harcerzy z 63 DH „Ogień” i drużynową Paulinę Kuczyńską. Warto też znaczyć, że tegoroczna impreza została doceniona przez marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika, który objął ją honorowym patronatem.

Wszystkim organizatorom oraz sponsorom Jarmarku, a także zaangażowanym osobom jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Oprac. GCK

Zdjęcia z imprezy:

Video z imprezy:

 

  • Facebook
  • YouTube