HomeStrona główna KontaktKontakt O nasO nas

Piknik rodzinny Brzechwiada połączony z Dniem Dziecka - 25 maja 2024 r.    Dzień Matki i XI Rodzinny Piknik Caritas – 26 maja 2024 r.    EKO Święto w Cisiu – 27.04.2024    „DLA CIEBIE MAMO” WSPANIAŁY KONCERT NA DZIEŃ MATKI – 26.05.2024

Jarmark Okuniewski 2013

Okuniew obchodzi w tym roku 475 lat. Na prośbę Stanisława Okunia dziedzica wsi Długa Wola, Król Zygmunt Stary w 1538 roku nadał jej prawa miejskie dodatkowo ustanawiając zapis w akcie mówiący o prawie do handlu w konkretne dni w roku „(…) na targi co tydzień we dni poniedziałkowe przez cały rok i jarmarki w każdym roku: na Niedzielę przewodnią, na Św. Prokopa i na Św. Mikołaja. Na targach i jarmarkach powinno być bezpiecznie”.

Upamiętniając to wydarzenie Gminne Centrum Kultury przy współpracy ze stowarzyszeniem MSH Exploratorzy.pl zorganizowało już po raz trzeci Jarmark Okuniewski, a także towarzyszący mu III Biegiem Rycerza Okunia. Tegoroczny Jarmark był wyjątkowy, ponieważ z roku na rok przyjeżdża do nas coraz więcej wystawców. Na okuniewskim rynku robi się kolorowo dzięki straganom min. z własnoręcznie wykonaną biżuterią, staropolskim jadłem, wyrobami z drewna, ceramiką i wiele, wiele innych. Dzięki temu można poczuć ducha dawnych czasów.

Stragany historyczne nie były jedyną atrakcją tegorocznej imprezy. „Eksploratorzy” w tym roku przygotowali specjalną wystawę poświęconą starym zdjęciom wygrzebanym z prywatnych kolekcji, które pokazywały Okuniew sprzed lat. Można było obejrzeć zdjęcia z przed kilkudziesięciu lat a nawet z XIX w.

O g. 9 dyrektor GCK Dariusz Kowalczyk oraz koordynatorka biegu Katarzyna Woś powitali wszystkich zgromadzonych gości oraz zawodników i rozpoczęliśmy zawody. Od godziny 9:30 do 11 biegacze przemierzali okuniewskie uliczki, walcząc o wspaniałe nagrody. Rywalizowały trzy grupy młodzieżowe oraz dorośli w biegu głównym na dystansie 10 km. W sumie uczestniczyło 168 osób. Z biegu głównym zwyciężył utytułowany zawodnik z Warszawy Jakub Nowak. Warto jednak dodać, że z morderczym dystansem zmierzył się też Burmistrz sąsiadującego Sulejówka Arkadiusz Śliwa. Ukończył bieg na 12 miejscu.

O godzinie 13 odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom biegu, a po chwili uroczyste otwarcie Jarmarku Okuniewskiego. Głos zabrał Burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski, który zwrócił uwagę na piękną i bogatą historię Okuniewa. Rozległ się głośny wystrzał z bombardy grupy rekonstrukcyjnej Dragonów. Fragment królewskiego dokumentu odczytał pracownik GCK Łukasz Bogucki w asyście konnej kaskaderów występujących w charakterze oddziału Lisowczyków. I tak zgromadzeni goście udali się na pokaz tychże jeźdźców tzw. chorągwi elearskiej (jak też ich zwano). Pokaz można było oglądać na terenie należącym do tut. Parafii dzięki życzliwości Księdza Proboszcza Dariusza Wieczorka. Kaskaderzy dali popis jazdy konnej, a nawiązywali do polskich jeźdźców z przełomu XVI i XVII stulecia. Wśród rozmaitych zaprezentowanych elementów woltyżerki warto wspomnieć o poczcie węgierskiej (jeździec na dwóch koniach), podnoszeniu czapki leżącej w galopie czy przejście jeźdźca pod brzuchem konia. Było na co popatrzeć!

Po pokazie już po godz. 14 odbyły się występy muzyczne i teatralne młodzieży z GCK Okuniew. W pierwszej grupie wystąpiła: Julia Bielawska, Zuzanna Gałkowska, Klaudia Laskowska i Asia Piotrowska, zaś w drugiej Mateusz Labuda, Oliwia Labuda i Gabrysia Kikoła. Wystąpiła też Klaudia Zgiet. Po ich występach zaprezentowali się wspomniani wcześniej Dragoni Imci Zygmunta Fredry Kasztelana Sanockiego, którzy zaprezentowali pokazy walk używając do tego broni białej (szable i rapiery). Podczas pokazu zaprezentowano strój i uzbrojenie szwedzkiego żołnierza i polskich pieszych oddziałów XVII w.

Po części związanej z rekonstrukcją historyczną o godz. 15 zagrała kapela ARS MUSICA z występem zatytułowanym „Muzyczny Jarmark”. Była to niezwykle piękna muzyczna wiązanka różnych autorów przenosząca nas w dawny świat barwnych targów i jarmarków. Po godz. 16 na zakończenie Jarmarku zagrała znana na całym Mazowszu KAPELA PTASIŃSKICH. Tych kilku panów z harmonią przy akompaniamencie skrzypiec i bębna odświeżyło historię przedwojennych zabaw organizowanych do tańca i ku uciesze. Kapela grała niezwykle żywiołowo jak zawsze. Długo jeszcze przy straganach kręcili się ludzie, którzy w ostatniej chwili przed zapakowaniem towaru przez sprzedawcach chcieli jeszcze coś kupić. Mimo zapowiadanej złej pogody deszcz spadł dopiero po zakończeniu naszej imprezy.

Chcieliśmy podziękować wszystkim sponsorom tegorocznego Jarmarku, głównie Stacji Paliw w Halinowie ATIP. Tegoroczny Jarmark oraz III Bieg Rycerza Okunia był też współfinansowany ze środków unijnych w ramach osi LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Łukasz Bogucki

27 Kwietnia 2013 roku odbył się Jarmark Okuniewski, a także III Bieg Rycerza Okunia (galeria), zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy:

Videorelacja z Jarmarku Okuniewskiego

Relacja z Jarmarku w CO SŁYCHAĆ? TV

Program imprezy i pozostałe szczegóły poniżej na plakacie:

Jarmark Okuniewski 27 kwietnia 2013

  • Facebook
  • YouTube