HomeStrona główna KontaktKontakt O nasO nas

11 listopada 2013 obchody W Gminie Halinów jest wiele miejsc uświęconych krwią Polaków i wszystkie są otoczone opieką przez włodarzy gminy Halinów. I tak przy sprzyjającej aurze od rana 11 listopada 2013 r. trwały w Okuniewie ostatnie przygotowania do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystościach wzięli udział: Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, Burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski, Sekretarz Gminy Halinów Robert Grubek, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ireneusz Piasecki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Halinowie Marcin Pietrusiński wraz z radnymi Halinowa Janem Papisem i Katarzyną Goździewską oraz radni Okuniewa Halina Kuć, Bogdan Janczarek i Andrzej Milczarek, proboszcz parafii okuniewskiej p.w. św. Stanisława Kostki ksiądz Dariusz Wieczorek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury (GCK) Dariusz Kowalczyk wraz z pracownikami, komendant gminny ZOSP RP w Halinowie Jan Wdowiarek, przedstawiciele Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Halinowie oraz strażacy z trzech jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w Cisiu, Długiej Kościelnej i Okuniewie wraz z pocztami sztandarowymi. Galeria zdjęć…

Stawiły się także delegacje ze wszystkich szkół z terenu Gminy Halinów: Szkoły Podstawowej w Brzezinach, Szkoły Podstawowej w Chobocie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cisiu , Zespołu Szkół w Halinowie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Okuniewie. Licznie przybyli także mieszkańcy. Tegoroczną uroczystość uświetniła po raz pierwszy kompania honorowej I Warszawskiej Brygady Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki z Warszawy-Wesołej z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lądowych z Warszawy-Wesołej pod dyrygenturą majora Artura Czereszewskiego. Organizatorem obchodów było Gminne Centrum Kultury i Urząd Miejski w Halinowie wraz ze strażakami i prezesem OSP Okuniew dh Andrzejem Milczarkiem.

Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się o godz.11.45 odegraniem przez orkiestrę wojskową hymnu państwowego i uroczystego wciągnięcia przez poczet flagowy narodowego sztandaru. Następnie sołtys Okuniewa dh Krzysztof Mościcki w imieniu Rady Sołeckiej i mieszkańców przywitał wszystkich zgromadzonych w miejscu pamięci narodowej przy pomniku –kamieniu poświęconym poległym w czasie II wojny światowej. Szczególnie odniósł się do gościnnej wizyty orkiestry wojskowej z Warszawy-Wesołej, dodając , iż jest ona jedną z najstarszych w Polskich Siłach Zbrojnych. Równie serdecznie został powitany poczet sztandarowy wraz z kompanią honorową Wojska Polskiego z Warszawy-Wesołej pod dowództwem Kpt. Michała Gromka oraz przedstawiciel jednostki Kpt. Sebastian Kostecki.

Po powitaniu gości głos zabrał prezes OSP Okuniew dh Andrzej Milczarek, który podkreślił, że w tym roku zbiega się 95. rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości, a także 95. rocznica utworzenia Wojska Polskiego oraz 95-lecie powstania OSP w Okuniewie. Po złożeniu kwiatów przez delegacje samorządowe wszyscy udali się do miejscowego kościoła, gdzie rozpoczęła się druga część uroczystości – msza świętą w intencji Ojczyzny odprawiona przez proboszcza ks. Dariusza Wieczorka. Oprawę ceremonii kościelnej uświetniał chór złożony z mieszkańców Okuniewa, organista oraz orkiestra wojskowa, która na zakończenie mszy wykonała pieśń „Boże coś Polskę”. Dużą atrakcją był poczet sztandarowy z OSP w Okuniewie z 1930 roku wraz ze strażakami w historycznych strojach.

Trzecia część obchodów rozpoczęła się na okuniewskim cmentarzu przy pomniku poległych w 1920 roku, gdzie uroczystości prowadził dyrektor GCK Dariusz Kowalczyk. W pięknej scenerii biało-czerwonych flag, w obecności warty honorowej żołnierzy i niezawodnych harcerzy z 63 DH ”Ogień z Okuniewa, przy obecności ułanów z I Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki wysłuchaliśmy przemówienia burmistrza Adama Ciszkowskiego, wicemarszałek Janiny Ewy Orzełowskiej oraz sołtysa Okuniewa Krzysztofa Mościckiego. Po nich wiersz Jana Lechonia „11 listopada” wyrecytowały uczestniczki koła teatralnego GCK Klaudia Zgiet i Anna Budek. Kulminacyjnym momentem był apel poległych, który odczytał kpt. Sebastian Kostecki, a po nim nastąpiła salwa honorowa. Następnie orkiestra wojskowa odegrała pieśń reprezentacyjną wojska polskiego „Marsz Pierwszej Brygady”. Na zakończenie delegacje samorządowe, szkolne oraz strażackie złożyły kwiaty i wieńce. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości wszyscy zebrani wrócili na okuniewski rynek pod dom kultury, gdzie już czekała gorąca grochówka. Przy jej wydawaniu pracowała mieszkanka Okuniewa Wanda Szlachetka wraz z harcerzami i pracownikami GCK.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim uczestnikom tegorocznych obchodów 95. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości oraz tym, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości. Jesteśmy przekonani, że pamięć o naszej historii nie zanika, a towarzyszący uroczystości liczni mieszkańcy Okuniewa i Gminy Halinów, włodarze Halinowa oraz młode pokolenie są tego najlepszą gwarancją.

Opracowanie: GCK, Krzysztof Mościcki

 

Kategoria: Główna
  • Facebook
  • YouTube