HomeStrona główna KontaktKontakt O nasO nas

Obchody 150-tej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 22 stycznia b.r. odbyły się uroczystości upamiętniające 150-tą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Godnym podkreślenia jest fakt, że na terenie Gminy Halinów znajdują się miejsca pamięci z tego właśnie okresu. Szczególnie zaznaczył się w historii miejscowości Chobot powstaniec Ludwik Walesiak. Pomimo tortur jakich doznał od rosyjskich oprawców, nie wydał informacji, które zostały mu powierzone w ramach powstańczej poczty. Dlatego właśnie w Chobocie rozpoczęły się tegoroczne obchody. Samorządowcy w składzie: burmistrz Adam Ciszkowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Halinowie Marcin Pietrusiński, radni Adam Ludwiniak, Bogdan Janczarek i sołtys Żwirówki Stanisława Osica złożyli kwiaty. Wiązankę w imieniu szkoły w Chobocie złożyła również dyrektor Małgorzata Szklarska wraz z uczniami. Pod pomnikiem nie mogło również zabraknąć Marii Kettle prawnuczki bohatera.

Zdjęcia z wydarzenia w naszej galerii.

Dalsza część uroczystości odbyła się w kościele św. Anny w Długiej Kościelnej. Uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił ksiądz Michał Domagała. Podczas kazania nawiązał do wypowiedzi Marszałka Józefa Piłsudskiego, który składał hołd powstańcom styczniowym. Do świątyni przybyła licznie młodzież z miejscowych szkół: Zespołu Szkół w Halinowie, Szkoły Podstawowej w Brzezinach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Okuniewie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cisiu oraz ze Szkoły Podstawowej w Chobocie. Uroczystość uświetnił także poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej z Długiej Kościelnej na czele z prezes Haliną Smoderek.

Po mszy prelekcję historyczną na temat Powstania Styczniowego wygłosił ksiądz Marek Jeznach z parafii Maryi Matki Łaski Bożej w Halinowie. Wypowiedź ta była niezwykle trafna, nawiązywała do szokującego faktu, którym jest niska znajomość historii wśród Polaków. Przytoczył badania statystyczne z ostatnich dni opublikowane w mediach. Podczas tego wystąpienia ks. Marek przybliżył przyczyny wybuchu powstania i nastroje społeczne jakie towarzyszyły ówczesnym.

Następną częścią programu był występ uczennic ze szkoły w Chobocie, uczestniczek konkursu krasomówczego Julii Kłusek i Klaudii Roś. Pierwsza z nich wygłosiła mowę o Ludwiku Walesiaku, z którym jest spokrewniona. Opowiedziała jego powstańczą historię. Druga zaś przybliżyła historię bardzo starej kapliczki w Chobocie, która prawdopodobnie pamięta czasy powstania.

Następnie przemówienie wygłosił burmistrz Adam Ciszkowski, który powstańców nazwał „prawdziwymi niezniszczalnymi”. Wskazał, że to właśnie dzięki nim Polska mogła stać się niepodległa w 1918 r. Zachęcił do pamiętania i do pielęgnowania pomników związanych z tym właśnie zrywem narodowym. Wspomniał raz jeszcze o Ludwiku Walesiaku, lokalnym Bohaterze, przytoczył również postać księdza Brzózki powieszonego przez Rosjan w Sokołowie Podlaskim.

Na zakończenie uroczystości odbył się koncert organowy, w którym wystąpił Wojciech Karaś oraz sopranistka Marzena Szuba. Utwory o tematyce patriotycznej z okresu Powstania Styczniowego i nie tylko wzbudziły wzruszenie i podziw nad historią naszego kraju. Po koncercie burmistrz Adam Ciszkowski i sekretarz Robert Grubek wręczyli kwiaty księdzu proboszczowi Janowi Rucińskiemu z okazji jego urodzin. Obchody zakończyły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem, który poświęcony jest Powstańcom Styczniowym w Długiej Kościelnej.

Podsumowując, styczniowe południe w Gminie Halinów było pięknym świadectwem pamięci o tych, którzy, walczyli i oddawali swoje życie w obronie naszej Ojczyzny.

Łukasz Bogucki, GCK

Kategoria: Główna
  • Facebook
  • YouTube