HomeStrona główna KontaktKontakt O nasO nas

Festiwal „Rycerski Okuniew” z programu Niepodległa

19 września 2021 r. w Okuniewie odbył się festiwal „Rycerski Okuniew” dofinasowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury w dniu święta parafii św. Stanisława Kostki w Okuniewie i było połączone z Turniejem Rycerskim oraz XI Biegiem Rycerza Okunia. Tego dnia nastąpiło też uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy, którą na 100-lecie Bitwy Warszawskiej przekazał społeczności Okuniewa Prezydent RP Andrzej Duda.

Turniej Rycerski, który był głównym punktem festiwalu, przyciągnął wielu widzów. Dla lepszego komfortu oglądania walk organizatorzy przygotowali specjalną trybunę. Rycerze reprezentowali Centrum Dawnych Sztuk Walk – grupę rekonstrukcyjną, która już po raz drugi w okuniewskich ruinach Pałacu Łubieńskich stworzyła niebywałe widowisko. Boje były zacięte i oklaskiwane bardzo głośno. Zwycięzca turnieju otrzymał Statuetkę Rycerza Okunia, którą wręczył dyrektor GCK Dariusz Kowalczyk wraz z radnym powiatowym Ireneuszem Piaseckim. Z kolei grupa kaskaderów konnych East Riders Stunt Team dała niesamowity pokaz jazdy konnej. Warto dodać, że członkowie tej grupy brali udział w niejednej ekranizacji filmowej, w której wcielili się w rolę ułanów czy polskiej husarii. Trzecia z grup rekonstrukcyjnych Stowarzyszenie Artylerii Dawnej „Arsenał” zorganizowała zaś obozowisko średniowieczne, które odwiedzały całe rodziny. Miecze, łuki, tarcze – to wszystko było do obejrzenia, a nawet dotknięcia. Ideą naszego festiwalu było właśnie przybliżenie mieszkańcom epoki rycerzy i średniowiecza.

Poza aspektem historycznym festiwal „Rycerski Okuniew” promował także idee niepodległościowe. Służyły temu występy na scenie i konkursy patriotyczne dla dzieci i młodzieży. Odbył się występ rapera Tadek Firma Solo oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Okuniewianki”. Panie z koła gospodyń przy akompaniamencie Krzysztofa Mościckiego zaśpiewały przepiękne polskie pieśni i piosenki ludowe oraz niepodległościowe. Na scenie odbył się też występ zespołu Show i zabawa integracyjna do późnego wieczora. Konkursy niepodległościowe zostały rozstrzygnięte na scenie. Do dzieci i młodzieży trafiło wiele nagród, które wręczył Burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski wraz z radnymi Okuniewa Przemysławem Jeznachem i sołtysem Okuniewa Krzysztofem Piwowarskim.

Corocznym punktem okuniewskiego festiwalu jest Bieg Rycerza Okunia. W tym roku, jedenasta edycja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, ponieważ do wszystkich biegów – dziecięcych i dla dorosłych – zgłosiło się prawie 250 osób. Bardzo chcieliśmy zorganizować biegi dla dzieci i młodzieży, zwłaszcza dlatego, że w poprzednim roku ich nie było ze względu na pandemię i dużą liczbę zakażeń. W tym roku przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego dzieci i młodzież wystartowały. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, a na zwycięzców czekały bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe. Podobnie zresztą, jak w biegach dla dorosłych na 10km, 6km i Nordic Walking na 4km. IX Bieg Rycerza Okunia jak zwykle był przeprowadzony profesjonalnie, z elektronicznym pomiarem czasu, zabezpieczeniem trasy biegu przez strażaków z OSP Okuniew i typowym dla siebie lokalnym klimatem.

Bardzo nas też ucieszyła liczba straganów jarmarcznych, która towarzyszyła wydarzeniu. Przyjechali wystawcy nawet z Wielkopolski czy Podlasia. Można więc było spróbować regionalnych wyrobów. Było też sporo rękodzielników.

Na zakończenie warto dodać, że w dniu festiwalu odbyła się bardzo ważna uroczystość dla całej społeczności Okuniewa i Gminy Halinów – odsłonięcie pamiątkowej tablicy, którą na 100-lecie Bitwy Warszawskiej przekazał Prezydent RP Andrzej Duda. Uroczystości rozpoczęły się odegraniem hymnu państwowego przez orkiestrę OSP Okuniew pod batutą kapelmistrza Andrzeja Wiewióry. Odsłonięcia pomnika dokonał Burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski, a poświęcenia ks. Leszek Bieńkowski proboszcz parafii w Okuniewie. Z okazji uroczystości list nadesłała senator RP Maria Koc, który w jej imieniu odczytał sołtys Okuniewa Krzysztof Piwowarski. Całość zorganizował i prowadził dyrektor Gminnego Centrum Kultury Dariusz Kowalczyk.

Oprac. GCK

Kategoria: Główna
  • Facebook
  • YouTube