HomeStrona główna KontaktKontakt O nasO nas

---------->Gminne Centrum Kultury w Okuniewie<---------

---------->Gminne Centrum Kultury w Okuniewie<---------

Nowy sezon artystyczny GCK 2024/25    Bieg Rycerza Okunia 2024 – zapisy    Piknik Sołecki Mieszkańców Józefina - 14 września 2024 r.    Uroczysta Msza Św. w 85 rocznicę napaści ZSRR na Polskę – 17 września 2024 r. godz. 12:00

Okuniew na Moskala! – projekt Biura „Niepodległa 2023”

net-3-plakat-jarmark-okuniewski-2023-okuniew-na-moskala-z-dopiskiem-new

27 sierpnia 2023 r. odbył się Jarmark Okuniewski pod hasłem „Okuniew na Moskala!”. Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach Programu Dotacyjnego Biura „Niepodległa 2023”. Organizatorem było Gminne Centrum Kultury, a partnerami wydarzenia OSP Okuniew i harcerze ze Szczepu nr 5 z Halinowa ZHP Sulejówek. Wśród przybyłych gości była senator RP Maria Koc, poseł na Sejm RP Maciej Górski oraz szef gabinetu politycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kacper Sakowicz. Gospodarzami wydarzenia był Burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski i Dyrektor GCK Dariusz Kowalczyk.

Głównym punktem wydarzenia była inscenizacja potyczki pomiędzy oddziałem polskich kosynierów z wojskami carskimi, która nawiązywała do prawdziwych wydarzeń z okresu Powstania Styczniowego w 160 rocznicę jego wybuchu. Było to niezwykłe widowisko w ruinach Pałacu Łubieńskich w Okuniewie. Wzięły w nim udział następujące grupy rekonstrukcyjne: Stowarzyszenie Artylerii Dawnej „Arsenał”, grupa kaskaderów konnych „Stunt Bros” oraz grupa rekonstrukcji historycznej „Konspiracja” na czele z Tomaszem K. Żurawskim – narratorem inscenizacji. Rekonstruktorzy zorganizowali widzom obozowisko, prowadzili z nimi rozmowy i prezentowali broń oraz inne eksponaty. Wystawę muzealną z tamtego okresu przygotował lokalny historyk Bogdan Kuć z Muzeum Ziemi Stanisławowskiej.

Ważnym elementem wydarzenia była też rodzinna gra terenowa dotycząca Powstania Styczniowego. Wzięło w niej udział 26 drużyn, które musiały odwiedzić 11 plansz z ciekawostkami na temat powstania. Przy każdej stał wolontariusz, trzeba było odpowiedzieć na pytanie i otrzymywało się naklejkę. Po ukończeniu gry drużyny oddawały kartę z uzyskanymi naklejkami. Każda karta brała udział w losowaniu nagród. W sumie rozdano 10 cennych nagród rzeczowych, w tym główną – tablet. Gra powstała dzięki informacjom zebranym przez lokalnego historyka Bogdana Kucia z Muzeum Ziemi Stanisławowskiej.

Kolejnym punktem wydarzenia było wykonanie muralu patriotycznego na ogrodzeniu OSP Okuniew. Grafika została wybrana przez mieszkańców w drodze głosowania na FB GCK. Do wyboru były dwie grafiki: nawiązująca do Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz poświęcona pamięci Żołnierzy Armii Krajowej obwodu „Dęby-Rembertów”. Zwyciężyła ta pierwsza i właśnie ona została namalowana. Graffiti powstało w ciągu 8 godzin, a wykonał je Paweł Nojek według projektu Dolu.

Dla dzieci i młodzieży przygotowane zostały zajęcia z animatorami, w tym m.in. malowanie buziek, koło zagadek z nagrodami i inne. Przez cały dzień działało wesołe miasteczko i ustawione były stragany na Rynku. Po południu na scenie odbywały się występy. Sporo emocji wzbudził raper Basti. Dawkę muzyki ludowej zaserwowali Sterdyniacy, a za wieczór dyskotekę poprowadził zespół SHOW z Okuniewa.

Oprac. GCK

  • Facebook
  • YouTube