HomeStrona główna KontaktKontakt O nasO nas

Piknik plenerowy w Cisiu - 22 czerwca 2024 r.

Festiwal Niepodległa z Rycerzem Okuniem

20 września 2020 roku.

Plakat wydarzenia:

net-niepodlegla-plakat

Wydarzenie kulturalne „Niepodległa z Rycerzem Okuniem” AD 2020

20 września 2020 r. odbyło się wydarzenie kulturalne pod nazwą „Niepodległa z Rycerzem Okuniem”, które było dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego „NIEPODLEGŁA” na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „NIEPODLEGŁA”. Patronem honorowym był Burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski, a organizatorem Gminne Centrum Kultury (GCK) zaś partnerem OSP Okuniew.

Rozpoczęliśmy mszą św. odpustową w kościele św. Stanisława Kostki w Okuniewie z udziałem Burmistrza Halinowa i władz samorządowych. Podczas mszy św. zostały wręczone podziękowania panu Kacprowi Sakowiczowi –  szefowi gabinetu politycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremiera prof. Piotra Glińskiego. Burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski przekazał na ręce sołtysa Okuniewa Krzysztofa Piwowarskiego tablicę upamiętniającą setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. Burmistrz Halinowa odebrał tablicę w sierpniu b.r. w Pałacu Prezydenckim z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ponadto, wręczono wyróżnienia Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, które odebrali: radny powiatowy Ireneusz Piasecki, Burmistrz Adam Ciszkowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Halinowie Marcin Pietrusiński, sekretarz Gminy Halinów i radny powiatowy Robert Grubek, dyrektor GCK Dariusz Kowalczyk, sołtys Okuniewa Krzysztof Piwowarski i strażak OSP Adam Lemieszka. Statuetki i podziękowania otrzymali również działacze Uczniowskiego Parafialnego Klubu Sportowego „Iskra” Okuniew. O oprawę mszy się zadbała orkiestra OSP Okuniew.

Od wczesnych godzin porannych na Rynku w Okuniewie ustawiały się stragany jarmarczne z rzemiosłem, rękodziełem, wyrobami spożywczymi, nalewkami. W obozowiskach rekonstruktorów można było obejrzeć średniowieczne stroje, broń i inne. W ramach obchodów odbył się Jarmark Okuniewski, którego głównym punktem był w tym roku Turniej Rycerski o statuetkę Rycerza Okunia – historycznej postaci od której początek bierze miejscowość Okuniew. Odbył się turniej pieszy i konny, a wszystko w malowniczej scenerii starego parku w ruinach Pałacu Łubieńskich. Statuetki wręczyli Burmistrz Adam Ciszkowski, Dyrektor GCK Dariusz Kowalczyk i radny powiatowy Ireneusz Piasecki.

W Turnieju Rycerskim wzięli udział rekonstruktorzy z Centrum Dawnych Sztuk Walk, a w turnieju konnym i scenie spalenia Okuniewa także Grupa Kaskaderów Konnych East Riders i Stowarzyszenie Artylerii Dawnej Arsenał. Tradycyjnie przed rozpoczęciem rekonstrukcji fragment aktu lokacyjnego Okuniewa z 1538 r. odczytał Łukasz Bogucki. Sam turniej był niezwykle emocjonujący, a pojedynkujący się rycerze nie oszczędzali się. Bez wątpienia takie wydarzenia budują ducha niepodległościowego w społeczeństwie. A na widowni szacujemy, że było około 600 osób.

W ramach „Niepodległej z Rycerzem Okuniem” odbył się także X Bieg Rycerza Okunia na 10km i 6km oraz nordic walking na 6km. W sumie wystartowało 110 zawodników z Warszawy, Mińska Maz., Wołomina, Sulejówka, Tłuszcza, Węgrowa, Zielonki i innych miejscowości. W biegu głównym na 10km wręczone zostały też puchary dla najlepszego biegacz i biegaczki z terenu Gminy Halinów. Każdy z uczestników uhonorowany został pamiątkowym medalem, a po biegu czekał posiłek. Zawody odbyły się na bardzo wysokim poziomie sportowym, o czym świadczą bardzo dobre czasy osiągane przez biegaczy (zwycięski czas na 10km Michała Kawy to 35:34). Organizatorzy zadbali o elektroniczny pomiar czasu. Nagrody wręczali samorządowcy Halinowa, w tym Burmistrz Adam Ciszkowski, radni Okuniewa Przemysław Jeznach i Bogdan Janczarek, sekretarz gminy Robert Grubek i inni.

W godzinach popołudniowych odbyły się występy na scenie. W tle cały czas słyszeliśmy podkłady puszczane przez DJ-a Crazy Party. Na scenie wystąpiły też seniorki ze Stowarzyszenia „Jesienne Marzenia” z Halinowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Okuniewianki”. Atrakcją był krótki recital Krzysztofa Mościckiego. Na zakończenie festiwalu odbyła się wspólna integracja „pod chmurką” z zespołem LIVE.

Tego dnia nie mogło zabraknąć konkursów z nagrodami dla dzieci i młodzieży. Tym elementem chcieliśmy poszerzyć wiedzę całych rodzin, ale głównie dzieci i młodzieży o „Niepodległej” oraz ubogacić Festiwal.  Każdy uczestnik otrzymał wartościowe nagrody. Odbył się też konkurs plastyczny z nagrodami o tematyce Okuniewa i „Niepodległej”, który poprowadziły animatorki.

Jak widać Festiwal skupiał kilka elementów, które złożyły się na całość. Dodatkowym atutem wydarzenia była piękna, słoneczna pogoda, która przyciągnęła publikę. Jesteśmy przekonani, że każdy odnalazł coś dla siebie i po swojemu włączył się do świętowania 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Warto dodać, że w organizację Festiwalu włączyła się społeczność Okuniewa, w tym ogromne podziękowania należą się strażakom z OSP Okuniew za obstawę trasy biegu oraz ugaszenie domków, spalonych podczas rekonstrukcji.

Całe wydarzenie zostało zorganizowane zgodnie z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa sanitarnego w związku z sytuacją pandemiczną COViD.

Oprac. GCK

 Zdjęcia z wydarzenia:

  • Facebook
  • YouTube