HomeStrona główna KontaktKontakt O nasO nas

Piknik plenerowy w Cisiu - 22 czerwca 2024 r.

Festiwal Niepodległości w Okuniewie

Plakat wydarzenia

  festiwalsmalln

15 września 2019 r. odbyło się wydarzenie kulturalne pod nazwą „Festiwal Niepodległości w Okuniewie”, które było dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego „NIEPODLEGŁA” na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „NIEPODLEGŁA”. Patronem honorowym był Burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski, a organizatorem Gminne Centrum Kultury (GCK).

Rozpoczęliśmy mszą św. odpustową w kościele św. Stanisława Kostki w Okuniewie z udziałem Burmistrza Halinowa i władz samorządowych. Podczas mszy św. zostały wręczone podziękowania panu Michałowi Górasowi – radnemu sejmiku mazowieckiego, do niedawna szefowi gabinetu politycznego wicepremiera prof. Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a obecnie wiceprezesowi Polskiej Fundacji Narodowej. Pan Michał Góras otrzymał z rąk Burmistrza Adama Ciszkowskiego ozdobny hełm strażacki oraz Statuetkę Rycerza Okunia AD 2019, którą wręczył dyrektor GCK Dariusz Kowalczyk. Ponadto, ksiądz proboszcz Dariusz Wieczorek wręczył panu Michałowi Górasowi oraz Burmistrzowi Adamowi Ciszkowskiemu i Wiceburmistrzowi Adamowi Sekmistrzowi pamiątkowe obrazy. O oprawę mszy się zadbała orkiestra OSP Okuniew.

Od wczesnych godzin porannych na Rynku w Okuniewie ustawiały się stragany jarmarczne z rzemiosłem, rękodziełem, wyrobami spożywczymi, nalewkami. W obozowiskach rekonstruktorów można było wybić monetę Rycerza Okunia – historycznej postaci od której początek bierze miejscowość Okuniew. W ramach obchodów odbył się Jarmark Okuniewski, którego głównym i stałym punktem jest rekonstrukcja historyczna zwycięskiej potyczki wojsk Stefana Czarnieckiego ze Szwedami w ruinach pałacu Łubieńskich. Wzięły w niej udział cztery grupy rekonstrukcyjne: Nadworna Chorągiew Dragońska Imci p. Zygmunta z Pleszowic Fredra, Grupa Kaskaderów Konnych East Riders, Stowarzyszenie Historyczno-Edukacyjne im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich i Stowarzyszenie Artylerii Dawnej Arsenał. Tradycyjnie przed rozpoczęciem rekonstrukcji fragment aktu lokacyjnego Okuniewa z 1538 r. odczytał Łukasz Bogucki. Sama rekonstrukcja przebiegła niezwykle barwnie. Na oczach licznie zgromadzonej widowni, wręcz na wyciągnięcie ręki, rozegrały się sceny obrazujące spalenie domostw przez Szwedów i odsiecz polskiej husarii. Były to sceny inspirowane opisami wydarzeń, które odbyły się w Okuniewie i są datowane na 28-30 lipca 1656 r. w książce historyka Leszka Podhorodeckiego pt. „Stefan Czarniecki”. Takie wydarzenia bez wątpienia budują ducha niepodległościowego w społeczeństwie.

W ramach „Festiwalu Niepodległości” odbył się także IX Bieg Rycerza Okunia. Wzięło w nim udział ponad 240 biegaczy z Warszawy, Mińska Maz., Wołomina, Sulejówka, Tłuszcza, Węgrowa, Zielonki i innych miejscowości. Po raz pierwszy poza bieganiem odbył się też chód z kijkami, czyli Nordic Walking na dystansie 4km. W biegach dziecięcych rywalizowano na dystansach: 100m, 150m, 200m, 300m i 2000m. Bieg główny odbył się na dystansie 10km. Każdy z uczestników uhonorowany został pamiątkowym medalem. Zawody odbyły się na bardzo wysokim poziomie sportowym, o czym świadczą bardzo dobre czasy osiągane przez biegaczy. Organizatorzy zadbali o elektroniczny pomiar czasu. Nagrody wręczało wielu znamienitych gości i sponsorów, w tym minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W godzinach popołudniowych odbyły się występy na scenie. Rozpoczęliśmy koncertem gitarowym „Ku Niepodległości”, którego głównym elementem były piosenki z repertuaru „Kaczmarski/Gintrowski”, a więc bardów Solidarności. Koncert wykonali Marcin Kołdra i Sławek Burakowski. Na scenie wystąpiły też seniorki ze Stowarzyszenia „Jesienne Marzenia” z Halinowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Okuniewianki”. Atrakcją był występ Kapeli warszawskiej na czele z Krzysztofem Mościckim. Odbył się ten koncert patriotyczny rapera Karat NM. Na zakończenie festiwalu odbyła się wspólna integracja „pod chmurką” z zespołem SHOW.

Tego dnia nie mogło zabraknąć konkursów ze sceny. Tym elementem chcieliśmy poszerzyć wiedzę całych rodzin, ale głównie dzieci i młodzieży o „Niepodległej” oraz ubogacić Festiwal.  Każdy uczestnik otrzymał wartościowe nagrody. Dzieci między innymi składały z puzzli wizerunek ojca naszej niepodległości Marszałka Józef Piłsudskiego, a także robiły biało-czerwone kotyliony. Odbył się też konkurs plastyczny o tematyce Okuniewa i „Niepodległej”.

Jak widać Festiwal skupiał kilka elementów, które złożyły się na całość. Jesteśmy przekonani, że każdy odnalazł coś dla siebie i po swojemu włączył się do świętowania 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Warto też dodać, że organizację Festiwalu włączyła się społeczność Okuniewa, między innymi PUKS Iskra Okuniew, OSP Okuniew, Rada Rodziców z ZSP w Okuniewie oraz nowo powstałe Koło Gospodyń Wiejskich „Okuniewianki”.

Galerie z wydarzenia

  • Facebook
  • YouTube