Akcja Zima Jak co roku, z myślą o naszych dzieciach, podczas ferii zimowych została zorganizowana akcja Zima 2013 w gminie Halinów. W poprzednich latach każda ze szkół miała zajęcia u siebie: Halinów i Okuniew codziennie, mniejsze szkoły co drugi dzień. Po południu zajęcia odbywały się w Gminnym Centrum Kultury. W tym roku zmieniono formułę zajęć. Zajęcia dla dzieci i młodzieży odbywały się codziennie w pierwszym tygodniu ferii. Dla uatrakcyjnienia oferty zebrano młodzież w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Okuniewie i w Zespole Szkół w Halinowie. W trakcie tegorocznej Halinów przeżywał prawdziwe oblężenie. Szkoła gościła uczniów z Brzezin, Cisia oraz Chobotu. Dzieci były przywożone i odwożone gimbusem. I tak podstawówka miała zapewnione atrakcje od 9.00 do 15.00 a gimnazjaliści od 11.00 do 15.00. Młodzież ponadgimnazjalna mogła skorzystać z hali sportowej pod czujnym okiem instruktora pomiędzy 15.00 a 17.00.

Zdjęcia w naszej galerii.

Zazwyczaj w ferie do szkoły przychodziło ok 75% zgłoszonych na akcje uczniów. Tym razem frekwencja przeszła wszelkie oczekiwania. W Halinowie zaplanowane 3 grupy dla szkoły podstawowej zostały podwojone.

Dzieci miały możliwość uczestniczyć w zajęciach teatralnych, plastycznych (pod nazwą Dzika plastyka, które organizowało GCK) i sportowych (judo, karate, combat-kalaki gry zespołowe, ping pong, fitness, w zdrowym ciele zdrowy duch – prowadzonych przez Centrum Rehabilitacji „Pod Dębami”) oraz grać w planszówki. Dziewczęta ze starszych klas szkół podstawowych i gimnazjum na zajęciach fitnessu zgłębiały tajniki zumby. Oprócz zajęć stacjonarnych organizowane były wycieczki. W trakcie całego tygodnia odbyło się 8 wyjazdów na lodowisko do Mińska Mazowieckiego oraz 3 wyjazdy do Nadleśnictwa Drewnica, gdzie uczestniczy po tropieniu dzikich zwierząt zajadali się kiełbaskami z ogniska. Ponadto do obydwu szkół przyjechali artyści z przedstawieniem teatralnym zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury. Uczestnicy akcji mieli zapewnioną ciepłą zupę.

Z przeprowadzonych ostatniego dnia ankiet wynika, że dzieciom podobała się zaproponowana przez gminę i GCK formuła. Większość z nich uważała, że zajęcia były bardzo ciekawe i różnorodne. Dzieciom z klas I – III najbardziej podobały się zajęcia plastyczne, zajęcia judo, w zdrowym ciele zdrowy duch, zajęcia teatralne oraz gry zespołowe na hali sportowej. Dzieci z klas IV za najciekawsze uznały zajęcia plastyczne, judo, gry zespołowe oraz zajęcia teatralne. Młodzież z klas V i VI najchętniej uczestniczyła w grach zespołowych, zajęciach plastycznych, zajęciach fitness oraz zajęciach teatralnych. Gimnazjaliści najchętniej uczestniczyli w grach zespołowych oraz grali w ping – ponga.

Wszystkie dzieci uznały, że wycieczki były bardzo interesujące.

Łącznie w akcji codziennie brało około 200 uczestników. W imieniu wszystkich uczestników „Akcji Zima” serdecznie dziękujemy przedstawicielom stowarzyszeń działających na terenie naszej gminy: panu Bogdanowi Bogdaniukowi (UKS Halinów Team), Jarosławowi Frubie (Mińsko-Mazowiecki Klub Karate Kyokushin) i Andrzejowi Górskiemu (Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Halinów), którzy nieodpłatnie wsparli nas zajęciami z judo, karate i combat-kalaki.

Katarzyna Targońska

„Zima 2013 w Gminie Halinów”

Już walizki spakowane

Wojtek w pąsach żegna mamę

Bo wyjeżdża w ferie – w góry

By na nartach ścigać chmury

Ania spędzi swój czas z babcią

Będą piec makowe ciasto

Piotrek jedzie w ciepłe kraje

A Marcysia – w Himalaje

Krzyś z Iwonką mają plany

Zuzia pozna firmę mamy

Piotr wyjechał z wielkim kufrem

Chce wypłynąć w morze kutrem

A co z resztą szkolnych dzieci?

Jak im w ferie czas „przeleci”?

W domu siedzieć na kanapie?

Niejednemu łezka kapie…

Hej dzieciaki, w górę serca!

Dla Was akcja się rozkręca

Niech mi ktoś uczciwie powie

Czy jest nudno w Halinowie?

Moc atrakcji dla was mamy

Na zajęcia zapraszamy!

Przybywajcie małe zuchy

Na rozgrzewkę – talerz zupy

Ach, co w szkole się nie działo

Dużo dzieci przyjechało

Sport, zabawy i muzyka

Teatr, łyżwy i plastyka

Taniec, turniej zespołowy

Nawet tenis był stołowy

Niech mi ktoś uczciwie powie

Nudno było w Halinowie?

Pisze Iga list do babci , która mieszka, hen… daleko

Chociaż w ferie w domku byłam

To się wcale nie nudziłam

Dobrzy ludzie z naszej gminy

Na ratunek nam przybyli

Tak się babciu wyszalałam

Że o nudzie zapomniałam

Sport, zabawy i muzyka

Teatr, łyżwy i plastyka

Taniec, turniej zespołowy

Nawet tenis był stołowy

Babcia szybko odpisała:

Tak się cieszę moja mała

Nie zapomnij podziękować

Tym, co chcieli się zajmować

Grupą dzieci z całej gminy

By pociechę miały z zimy

WSZYSTKIM BARDZO DZIĘKUJEMY

TAKICH FERII WIĘCEJ CHCEMY

Małgorzata Cudny

Wierszyk dedykuję

organizatorom akcji „Zima 2013 w Gminie Halinów”.

Dziękuję za miłą współpracę

Małgorzata Cudny