HomeStrona główna KontaktKontakt O nasO nas

24 stycznia 2017 roku odbyły się uroczystości w 154 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego na terenie Gminy Halinów. Rozpoczęły się one złożeniem wieńców pod obeliskiem upamiętniającym powstańca Ludwika Walesiaka w Chobocie. Podczas tej części uroczystości obecni byli Burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Halinowie Marcin Pietrusiński, radny Jan Papis, sekretarz Halinowa i radny powiatowy Robert Grubek, radny powiatowy Ireneusz Piasecki, sołtys i radny Okuniewa Krzysztof Mościcki oraz delegacje strażackie i szkolne. Uroczystość poprowadził dyrektor Gminnego Centrum Kultury Dariusz Kowalczyk.

Następnie samorządowcy i delegacje przybyli do kościoła Św. Anny w Długiej Kościelnej, gdzie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Podczas uroczystości oprócz władz samorządowych obecne były poczty sztandarowe OSP Długa Kościelna, Okuniew, Cisie oraz delegacja OSP Chobot, poczty sztandarowe ze szkół w Halinowie, Brzezinach i Okuniewie, a także uczniowie ze szkół podstawowych w Chobocie, Cisiu, Gimnazjum w Halinowie oraz delegacja 54 Drużyny Harcerskiej „Przyjaciele Dziczy” z ZHP Sulejówek ze sztandarem. Obecna była także dyrektor Zakładu Komunalnego w Halinowie Małgorzata Komuda-Ołowska i kierownik MOPS w Halinowie Dorota Górska. Przybyli także radni Mirosław Szmurło i Adam Rudnicki oraz sołtys Długiej Kościelnej Barbara Szymańska. Na zakończenie mszy św. przemawiał Burmistrz Adam Ciszkowski.

Następnym punktem obchodów była inscenizacja potyczki z czasów Powstania Styczniowego, która odbyła się na terenie przyległym do kościoła. Celem tego przedsięwzięcia była przede wszystkim edukacja dzieci i młodzieży poprzez zorganizowanie tzw. żywej lekcji historii. Scenariusz inscenizacji nawiązywał do zdarzeń, które rozegrały się na terenie gminy Halinów, a dotyczyły próby powieszenia przez oddział Kozaków młodego powstańca Ludwika Walesiaka, który „cudem” uszedł z życiem z tej zawieruchy wojennej. Rekonstruktorzy odegrali też potyczkę pomiędzy powstańcami, a konnym oddziałem Kozaków i pieszym oddziałem żołnierzy rosyjskich. W niniejszym przedsięwzięciu brały udział następujące grupy rekonstrukcji historycznej: Stowarzyszenie Edukacyjno – Historyczne im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich z Halinowa, Konna Grupa Kaskaderska East Riders, Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kresy z Białegostoku, Ochotniczy Oddział Powstańców 1863 z Radziejowa, Grupa Wolontariuszy z Gimnazjum nr 1 z Wołomina. Inscenizację poprowadził Dariusz Kowalczyk oraz Adrian Pogorzelski, a całe wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Powiatu Mińskiego.

Po rekonstrukcji złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Styczniowych w Długiej Kościelnej. Na tym zakończono tegoroczne obchody.

Oprac. i foto. GCK

Kategoria: Główna
  • Facebook
  • YouTube