HomeStrona główna KontaktKontakt O nasO nas

Święto niepodległości

Pięknego jesiennego poranka 11 listopada 2012 r.

dopinano na ostatni guzik przygotowania do obchodów

Narodowego Święta Niepodległości

w Gminie Halinów.

Organizatorem uroczystości było

Gminne Centrum Kultury.

Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił o godz. 11:30 Proboszcz Parafii w Okuniewie Dariusz Wieczorek. W kościele zgromadzili się licznie mieszkańcy z terenu całej gminy na czele z burmistrzem Halinowa Adamem Ciszkowskim. Przybyły poczty sztandarowe OSP z Okuniewa, Długiej Kościelnej oraz Cisia. Swoją reprezentację wystawiły również wszystkie szkoły z Gminy Halinów. Oprawę ceremonii mszalnej uświetniał chór złożony z mieszkańców Okuniewa oraz orkiestra OSP Okuniew. W uroczystościach wzięła udział również 63 Drużyna harcerska „Ogień” z Okuniewa. Po zakończeniu uroczystości w kościele uczestnicy poprowadzeni przez orkiestrę przemaszerowali pod kamień Poległych Za Ojczyznę w latach 1939-45 znajdujący się na rynku. Dumnie rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, uroczyście wciągnięto polską flagę, a organizatorzy przypomnieli nam znaczenie poświęcenia jakim odznaczyli się ludzie upamiętnieni na tym pomniku. Kwiaty złożył Burmistrz, reprezentacja OSP, a pracownicy GCK zapalili znicze.

Na cmentarz na mogiłę Poległych w 1920 r. przeszliśmy prowadzeni przez ułanów z 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki. Warto wspomnieć, że kawalerzyści co roku uświetniają nasze uroczystości i tym razem mundury w jakich się stawili były tożsame z tymi w jakich nasi żołnierze walczyli z bolszewicką nawałnicą w 1920 roku. Mieszkanki Okuniewa Wanda Szlachetka wraz z Bożeną Marczuk przygotowały biało-czerwone kotyliony i przypinały je na rynku uczestnikom święta. Kotyliony robiła też młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Okuniewie. Podczas całego przemarszu, jak i na cmentarzu wspaniale prezentowała się Orkiestra OSP Okuniew, która grała utwory o tematyce patriotycznej.

Przy mogile Poległych w 1920 roku uroczystość prowadził dyrektor GCK Dariusz Kowalczyk. Zaprosił uczestników do składania kwiatów i zapalenia zniczy. Przemówienie wygłosił burmistrz Adam Ciszkowski. Nawiązał w nim do chwili, w której należało bronić świeżo wyrwanej zaborcom Ojczyzny i przypomniał wydarzenia w jakich uczestniczyli żołnierze z Okuniewskiego cmentarza – powiedział: „Rodzącą się Polskę należało odbudować, przede wszystkim wytyczyć granice przyszłego państwa. O nie trzeba było walczyć z Niemcami, Czechami, Litwinami. Śmiertelny bój w obronie naszego bytu stoczyliśmy z czerwoną Rosją. To tu na naszych terenach w osiemnastej decydującej o losach świata – bitwie warszawskiej zwyciężyliśmy bolszewików i uratowaliśmy Europę przed komunizmem. Stoimy tu przy grobach żołnierzy, którzy w obronie Ojczyzny oddali to co jest najdroższe”. Nasi młodzi podopieczni Mateusz Labuda i Klaudia Zgiet – uczestnicy zajęć teatralnych, wyrecytowali wiersze.

Warto też wspomnieć, że na Okuniewskiej nekropolii znajduje się też grób mieszkańca Okuniewa, kawalerzysty 1 pułku szwoleżerów Józefa Piłsudskiego

Kazimierz Kudliński 23 lata, który „zginął śmiercią bohaterską podczas walk ulicznych

w Warszawie dnia 14 maja 1926 r. (jak czytamy na pomniku). Po zakończeniu uroczystości oficjalnych wszyscy udali się na okuniewski rynek, gdzie czekała na nich zorganizowana przez GCK smaczna grochówka.

Ale to nie był koniec tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Halinów. Organizatorzy przygotowali jeszcze dwa wydarzenia. W Centrum Swobodna Przestrzeń w Cisiu odbył się wykład pt. „Żołnierze Niepodległej”, który poprowadził ceniony historyk prof. Janusz Odziemkowski. Przybyło na niego blisko 50 osób. Tyle samo wzięło też udział w koncercie niepodległościowym, który odbył się w kościele w Wielgolesie Brzezińskim. Wystąpiła Aleksandra Resztik (sopran) oraz Piotr Wilczyński (organy).

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Gminy za tak liczne uczestnictwo w obchodach Święta Niepodległości.

Łukasz Bogucki

Kategoria: Główna
  • Facebook
  • YouTube