HomeStrona główna KontaktKontakt O nasO nas

14 - Listopad - 2018

11 listopada 2018 roku odbyły się uroczyste obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Gminie Halinów. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorządowych, strażacy, delegacje szkolne oraz mieszkańcy.

Obchody rozpoczęły się na Rynku w Okuniewie w Miejscu Pamięci -  przy Kamieniu Poległych w latach 1939-1944. Ceremonię prowadził dyrektor Gminnego Centrum Kultury Dariusz Kowalczyk. Oficjalnego powitania przybyłych gości dokonał sołtys Okuniewa Krzysztof Mościcki, zaś ceremonię podniesienia flagi państwowej poprowadził prezes OSP Okuniew Andrzej Milczarek. Hymn państwowy odegrała orkiestra OSP Okuniew pod dyrekcją kapelmistrza Krzysztofa Bańkowskiego. Wieńce przy Kamieniu składali: burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski, radni powiatowi Piotr Wieczorek i Robert Grubek, przewodniczący Rady Miejskiej w Halinowie Marcin Pietrusiński wraz z radnymi: Anną Ludwiniak, Katarzyną Goździewską, Krystyną Sęk, Edytą Woźniakowską, Dawidem Wojdą, Bogdanem Janczarkiem i Adamem Ludwiniak, strażacy z OSP Okuniew, OSP Długa Kościelna, OSP Cisie i OSP Chobot, delegacje szkolne z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Okuniewie, Halinowie, Cisiu, Brzezinach, ze Szkoły Podstawowej w Chobocie, Gimnazjum w Halinowie, harcerze z ZHP Sulejówek im. „Batalionu Zośka”, do której należą zuchy i harcerze także z Halinowa oraz delegacja  kibiców Legii Warszawa. Następnie, przemarsz do kościoła św. Stanisława Kostki w Okuniewie poprowadził gminny komendant honorowy ZOSP RP Jan Wdowiarek. Przed mszą św. dzieci i młodzieży z GCK zaśpiewały patriotyczne utwory, którymi wprowadzili zebranych w radosny nastrój. Mszę św. odprawił ks. proboszcz Dariusz Wieczorek. Po niej nastąpi przemarsz na cmentarz parafialny. Kolumnę prowadzili ułani z Grupy Kaskaderów Konnych East Riders oraz orkiestra OSP. Pojawiła się także limuzyna oklejona w narodowe barwy. Była to Warszawa rocznik 1965. Jej kierowcą i właścicielem był pan Łukasz Krajewski z Hipolitowa, któremu dziękujemy za udostępnienie auta i włączenie się w obchody. Limuzyna przewiozła najmłodszą mieszkankę Okuniewa – urodzoną w sierpniu b.r. Alicję Sowińską wraz z mamą Magdą, w towarzystwie burmistrza Adama Ciszkowskiego, radnego Okuniewa Bogdana Janczarka i dyrektora GCK Dariusza Kowalczyka oraz seniora strażaka Kazimierza Sowińskiego.

Na cmentarzu parafialnym przy mogile poległych w 1920 r. najpierw odegrano hymn państwowy, a następnie przemowę wygłosił burmistrz Halinowa Adama Ciszkowskiego pod Mogiłą Poległych w 1920 r. Głos zabrał też sołtys Okuniewa Krzysztof Mościcki, który dużo miejsca poświęcił wartościom w życiu społecznym. Odbyła się recytacja uczennicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Okuniewie Gabrieli Goławskiej. Po niej delegacje samorządowe i szkolne złożyły wieńce i kwiaty. Wśród delegacji, tych samych, które składały wieńce pod Kamieniem na Rynku, dodatkowo wieniec złożyła delegacja Sołtysa i Rady Sołeckiej Okuniewa, a także młodzi piłkarze z Parafialnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Iskra Okuniew, zaś do delegacji radnych powiatowych dołączył radny Ireneusz Piasecki. Program na cmentarzu dopełniło odegranie pieśni I Brygady Legionów Piłsudskiego „Marszu Pierwszej Brygady”.

Na zakończenie obchodów okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski odbył się koncert patriotyczny w kościele św. Stanisława Kostki pod tytułem: „I tu, gdzie serce mówi, że to jest właśnie Polska”. Wystąpił kwartet wokalny i kwartet instrumentalny pod kierunkiem artystycznym Anny i Tomasza Ostrowskich z  Halinowa.  Całości obchodów dopełnił ciepły posiłek dla mieszkańców, a więc żołnierska grochówka.

Oprac. GCK

Kategoria: Główna
  • Facebook
  • YouTube